DESTEK VE DİRENÇ – BUNLARA HER ZAMAN SAYGI DUYUN

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]

Bugün Forex ve genel ticaretteki en önemli şeylerden birinden bahsedeceğiz: destek ve direnç (support /resistance – S/R) – bunlar hakkında iyi bilgi edinmeli ve bunlara saygı duyulmalı. Bu dersi okumayı bitirdikten sonra, ticarette veya destek ve direnç seviyelerini belirlemede uzman olmayacaksınız, ama gereken temeli öğreneceksiniz. Bazılarınız için, S/R seviyelerini belirlemek için yıllar geçecektir; diğerleri için, mutlu an birkaç ayda gelecektir. Sonunda oraya varacaksınız, ama bu pratik ve sabır gerektirir. Destek ve direnç ticareti ‘Büyük Abi’lerin milyarlarını yapmak için kullandıkları şeydir, bu onların en sevilen aletidir ve biz de sizi bunları kullanmayı öğrenmenizi teçvik ediyoruz. Buna pişman olmayacaksınız. Evet, hadi başlayalım. S/R seviyesini belirlemeye çalışırken ilk yapmanız gereken şey grafikte fiyatların reddedildiği yerleri bulmaktır. Piyasa hiçbir zaman düz bir çizgide ilerlemez, yüksekler ve düşükler yaratır. Yüksekler direnç ve düşük destek olur, aşağıdaki resimde olduğu gibi.

Direnç kırıldığı anda, yeni bir yüksek oluşur ki bu bizim direncimiz olacaktır. Alçaklar desteklerdir ve bir sonraki yüksek düşük (yukarı trendde – yukarıdaki resme bakın) yeni destek olur. Buna minör direnç ve minör destek deriz. Eğer fiyat destek veya direnç seviyelerine bir defadan fazla dokunursa, bu seviye daha güçlü olacaktır ve biz buna majör destek ve majör direnç deriz. Burada majör desteğin örneğini bulabilirsiniz:

Ve majör direnç:

Majör bir S/R seviyesi belirlediğinizde, bunu grafiğinizde tutun, çünkü kırılacak olsa da, yine de önemli olacaktır. Kırılmış destek seviyeleri genelde direnç olur ve kırılmış dirençler de genelde destek olur. Bu minör ve majör seviyeleri için geçerlidir. Aşağıda anlamanıza yardımcı olacak bir resim bulabilirsiniz:

S/R seviyeleri hakkında bilmeniz gereken bir önemli şey daha var: bunlar kesin sayılar değildir, daha çok fiyatı reddeden alanlardır. Aşağıdaki resimde, S/R seviyelerinin nasıl bazen alan olduğunu göstermek için grafiği yakınlaştırdık. Grafiği izlediğinizde, fiyatın seviyeyi kırdığı, ama hemen reddedildiği birçok durumla karşı karşıya kalacaksınız. Bu yine de geçerli bir S/R seviyesidir.

Ticaret Desteği ve Direnç seviyeleri

Trend çizgilerinin durumu gibi, S/R seciyesinin zıplaması veya kırılmasının ticaretini yapabilirsiniz, ama geçerli kırılmanın veya zıplamanın koşullarını bilmek zamanla ve deneyimle gelecektir. Ama size yine de bir ipucu verebiliriz: S/R seviyesinin kısa fitili olan veya hiç fitili olmayan ve güçlü momentumu bulunan uzun mumla kırılımı gerçek bir kırılma olmaya daha yakındır. Yüksek bir olaslıkla bildiğimiz bir şey fiyatın S/R seviyesi ile buluştuğunda tepki vereceğidir. Bazen, reaksiyonun olmaması aslında reaksiyonun kendisidir. Bunu bir örnekle açıklayalım: fiyat, beş kere değerek ve her defasında reddedilerek güzel bir destek seviyesi oluşturur, ama altıncı defada, tam içinden geçer ve bir önceki güçlü destek seviyesine reaksyion vermeden olur. Bu aşırı satma baskısının açıkça bir göstergesidir ve muhtemelen aşağı seviyeden test bile görmeyeceksiniz, ama fiyat aşağı inmeye devam edecek. Bu, S/R seviyesine hiç bir reaksiyon olmamasının fiyatın aslında reaksiyon vermiş olmasıdır. Daha fazlası, yukarıdaki belirtilen durumdaki destek seviyesinin ardındaki psikolojiyle ilgil daha fazla detaya gireceğiz: satıcılar fiyatı destek seviyenin içine doğru itmeye çalışırlar, ama desteğe eriştikleri her defasında , alıcılar fiyatı daha yükseğe iter. Bildiğimiz gibi, tüm seviyeler başarısız olur ve sonuçta destek seviyemiz de başarısız olur. Bu olduğunda, daha fazla satıcı katılır, çünkü artık görürler ki alıcılar savaşı kaybetmiştir. Bu ilave satıcılar fiyatı daha da aşağı getirir. Ve çok önemli rol oynayan birşey daha var: genelde Zararı Durdur emirleri alıcılar tarafından destek seviyesinin birkaç pip gerisine yerleştirilir. İlk derslerimizden birinde şunu dediğimizi hatırlayın ‘… bir işlemi kapadığımızda aslında karşıt ticareti bizim ilkimiz olarak alırız’. Evet, Zararı Durduru olan bir alıcı şuna çevirir… tahmin ettiniz – satıcıya çevirir. Şimdi satıcılar alıcıları alt etmiştir ve geriye kalan alıcıların gücü kalmamıştır. Tüm bu mekanizma fiyat tarafından daha altından test etmeye dönmeksinizin destek seviyesinin kırılmasıyla çok büyük bir miktarda satma baskısı yaratır. Sonuçta, ticaretin psikoloji ile yakından alakası vardır çünkü piyasalar insan psikolojisi ile yönlendirilir ve biz bunları her zaman kontrol edemeyiz.  

[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]
[siteorigin_widget class=”SiteOrigin_Widget_Button_Widget”][/siteorigin_widget]
Trustpilot